100% zeleninové směsi
O našich tipech
Celestýnské nudle 100x jinak
Lehce netradiční příloha do polévek, která působí možná příliš složitě na přípravu, ale zároveň i dost obyčejně. My jsme se rozhodli toto změnit a využít celestýnské nudle jinak.
Jelikož chceme, abyste s námi vařili nejen rychle a chutně, ale především zdravě, vytunili jsme celestýny do jiné smyslové dimenze. A zaručujeme, že tím ohromíte i své hosty.
Rozšlehejte dvě vejce (nejlépe z vlastního chovu, popř. chovu sousedky) přisypete vždy špetku bylinkové Thekly, zeleninové Sušeniny a naši jedinečnou mletou sladkou papriku a sůl (můžete nahradit Bylinkovým máslem se solí, ale příjdete o mix bylinek). Zahustíte polohrubou moukou do těstíčka a lžičku prášku do pečiva bez fosfátu. Osmažte krátce z obou stran a po vychladnutí nakrájejte. Nepoužívejte ani jedlou sodu, zbytečně si zkazíte výslednou chuť.
Zajímavější a zdravější verze je pak vhodná pro všechny s potravinovými alergiemi nebo intolerancí. Opět dvě vejce, špetka bylinkové Boženy, česnekový Karlík, sůl, bezfosfátový prášek do pečiva a místo mouky naši novou ingredienci, moučný mix cukety a patizonu, která bude uvedena v podzimních novinkách. Těsto osmažíte z obou stran a po vychladnutí nakrájíte.
Náš tip! Usmažte malé placky a podávejte jako přílohu k minutkám. Kdyby zbylo (což pochybujeme) přikusujte večer u televize.
Na cestách
Malá ukázka cestovního vaření. Stačily nám sáčky s Apolenou, Barborou, Jakubem, Johanem, Štěpánem, Veronicou, zbytky mrkvových lupenů a jedna zkušební sada s cuketovou moukou. Jelikož jsme cestovali hodně na divoko, často jsme se při cestě zastavili v místních tavernách a neodolali místní kuchyni. Vezeme však i nápady, které se nám snad podaří velmi rychle zrealizovat.
Lehký salát z černé čočky patřil na naší cestě po itálii k prvnímu, co jsme si uvařili, protože bylo potřeba odlehčit všechny místní speciality, které slunná Itálie nabízí.
Uvaříte černou čočku. Na arašídovém oleji osmahnete našeho cibulového Štěpána a Veronicu, které jste nechali před tím cca 10 minut odstát ve vodě. (Není to nutné, ale neumím vařit na plynu, tak jsem neriskovala spálení. Zelenina je dehydrovaná a na orestování ji stačí opravdu pár vteřin na mírném ohni, což u kempingáče fakt nelze.) Přisypala jsem ještě zbytek našich mrkvových lupenů, které jsem podrtila. Sůl, pepř a bylo na stole.
Příprava 25 minut i s vařením čočky.
Tyto špagety jsou z masa telecího, což je pro Italy nejběžnější maso a musím říct, že je velmi lehké a chutné. Zde stačilo maso orestovat na mém oblíbeném kukuřičném oleji, do šťávy nasypat Jogana, Jakuba, Veronicu a špetku Barbory, muž chtěl hodně smetanové šťávy, tak jsem přisypala zkušební směs bez názvu, která však obsahuje cuketovou mouku a povedlo se. Zbylo ještě na večeři, protože jsem během příprav pojídala marcipánové cukroví typické pro oblast Puglie.
Dobu přípravy 15 minut bez špaget.
Italové jsou kulináři v mletých masech a často je můžete koupit už ochucené a předpřipravené v placce, kterou jsem dochucovala jen na oko Barborou nebo Apolenou. Dobře se k tomu zakusoval jejich světlý chléb, lehce opražený v oleji, který zbyl.
Recept z fotografie je neochucené vepřové maso, které jsem orestovala s Apolenou a trochou Veroniky. Brambory zatím nesušíme, tak jsme je sprostě a nezdravě osmažili do hranolek. Já s okurky, můj muž s rajčaty.
Doba přípravy bez hranollů byla asi 12 minut.
Co by to bylo za Itálii, kdyby nebyly špagety. Tady jsem je dělala na 2x, protože jsem se zapomněla při vůni Johana a rychlost butanu v kempingovém vařiči byla vražedná. Předpřipravila jsem si proto Johana, Štěpána i rozdrcenou mrkev z lupenů ve vodní lázni, po orestování zalila lehce smetanou a oběd byl na stole.
Čistá doba přípravy 15 minut.
Bylinkové máslo
Smíchejte kávovou lžičku směsi Bylinkové máslo s cca 150 gramy másla a špetkou soli. Vychutnejte se staroitalskou bagetou, kterou si lehce připravíte a upečete. Zamíchejte v hydratované těsto: 350ml vody, 7g soli, 7g čerstvého drožní a 360g hladké mouky. Nechejte kynout celou noc v lednici, ráno vyklopte na hrubou mouku, rozdělte na čtyři díly, které roztáhnete na plech na bagety. Pečete 10 minut na 230 stupňů, poté dopečte 15 minut na 200 nebo do zhnědnutí. Zaručujeme vám, že každá návštěva bude chtít recept a odkaz, kde jste k bylinkovému máslu přišli.
Jakubovy špagety
Vaření s námi je velmi jednoduché a v žádném případě se nemusíte vzdávat kvality. Směs Jakub je primárně pro houbového kubu, ale jak už to bývá, když není nic po ruce, je potřeba si poradit. Orestujete krůtí něbo kuřecí, podlejete, chvíli podusíte, přilejete smetanu s trochou škrobu, stylem "odokáč" nasypete Jakuba, přimícháte těstovinu a oběd je hotov. Není čas ztácet čas. Dobrou chuť.
Vegetariánské rizotto
Na italský způsob na olivovém nebo arašídovém oleji orestujte našeho Štěpána (dvojku) s pórkem, kterého necháte chvíli odstát ve vodě nebo velmi rychle zapracujete s další směsí a podlejete. Přisypete Johana nebo samostanou hlívu ústřičnou, necháte chvíli dusit, poté přisypete hrst Terezie a kulatozrnnou rýži a vaříte do změknutí. Na český způsob rýži přimícháte až nakonec. Nově můžete dochutit lžičkou Apoleny, která obsahuje kampotský pepř a kurkumu i peruánskou sůl. Navíc docílíte hezkého barevného vzhledu, protože i oči rády jí. :)
Houbová polévka
Na másle zpěníte Štěpána, Johana a zalejete vodou. Necháte provařit, přidáte na kostky nakrájený brambor. Vy, kteří jste milovníky zahuštění, nazapomenete na jíšku a my, milovníci řídčích polévek ji vynecháme nebo počkáme na novinku, která bude konce léta. Na barvu přisypete směs Bylinkové máslo, která dodá mozaiku z petrželky, papriky a na chuť česnek. Do polévky můžete přidat jakoukoli polévkovou směs, obsahující mrkev, celer, petržel nebo pastinák. S našimi směsmi můžete kouzlit, mixovat, vymýšlet a garantujeme, že vás nikdy neomrzí. Přikusujte francouzkou bagetu, která je téměř stejná jako staroitalská, jen do ní při přípravě nezapomeňte přilít 2 lžíce olivového oleje.
Tatínkův čaj
Můj tatínek Josef je velkým propagátorem tzv. Domácího lékaře. Na všechny neduhy, nemoci a bolení má vždy zaručenou radu, kterou si můžete opatřit velmi jednoduše. Stačí se porozhlédnout kolem sebe, kde co kvete nebo roste. Jednou z oblíbených ingrediencí je pro něho cibule. Jeho čaj z cibulových slupek si můžete snadno připravit doma a kromě toho, že celá cibule chrání kardiovaskulární systém a bojuje s nedobrým cholesterolem, tím také eliminuje riziko mrtvice nebo infarktu, podílí se na zpomalování stárnutí a je neutralizátorem volných radikálů. Další z vlastnostní cibule je přírodní antihistaminikum, blokující alergické reakce organismu. Zmíněný čaj ze slupek cibule vám pomůže překonat nachlazení, chřipku i obyčejnou rýmu nebo vám pomůže od nepříjemného svědění pokožky, protože její účinky jsou protiplísňové.
Odvar ze slupek (sušených i čerstvých) připravíte 10 minutovým provařením, poté přecedíte, dochutíte medem nebo kokosovým cukrem, který má nízký glykemický index a jeho energie se bude uvolňovat postupně.
Čaj z čerstvé cibule povařte s majoránkou a nechtejte 10-15 minut louhovat, poté zceďte, dochuťte dle vašich potřeb sladidlem a citrónem a opět popíjejte při nachlazení nebo viróze.
Cibulový čaj snadno připravíte ze směsi Štěpán. Dobrou chuť!
Kváskový chléb na francouzský způsob
20g silného žitného kvásku, 50g žitné chlebové mouky a 50g pšeničné chlebové mouky zamícháte se 100g vody. Nechejte 10 hodin prokvasit. Poté uhnětete se 330g vody, 150g pšeničné chlebové mouky, 350g hladké chlebové mouky a se 2 lžičkami soli a kmínu. V přůběhu kynutí 2-3x překládáte, po tom, co těsto zvětší objem, zabalíte do ošastky a opět necháte ještě hodinu kynout. Pečete v rozpálené pečící nádobě (nejlépe litinové) 15 mi nut na 250 stupňů a dopečete pro 220 stupních asi 30 minut. Dobrou chuť!
Avokádová pomazánka s kváskovým chlebem
Zralé avokádo rozmačkáte, zakapete citrónem, osolíte a opepříte dle chuti. Přimícháte tvaroh s menším podílem majonézy a nedrcenou směs František, pokud máte rádi plnějsí chuť cibule a česneku, přisypte sušený česnek Karel a ručně podrcenou cibulovou směs Štěpán. Nechte chvíli odstát, aby směsi nasákly vlhkost a získaly opět plnou chuť. Podávejte s čerstvým chlebem a pokud jste majiteli našich lupenů, můžete před podáním posypat drcenými lupeny z mrkve a červené řepy. Dobrou chuť!
Tip na pomazánku mi dala kamarádka Adriana ze: https://www.sijemesrdcem.cz/
Pokud chcete použivát zeleninu jako čerstvou, nechejte ji několik minut odstát ve vodě.
Rizotto
Upečte kuřecí nebo krůtí kýtu, kterou několik hodin naložíte do směsi František, maso oddělte a ve výpeku uvařte kulatozrnnou rýži. Až bude rýže tzv. na skus, přidejte nedrcenou Marianu nebo Štěpánku (nebo obojí) a nechte dojít tak, aby byla rýže pro vás tak akorát. Podle chuti přisypte tvrdý sýr od eidamu, přes goudu po parmazán. Podávejte s kyselou okurkou nebo kompotem.
Polévka maminky Jitky
Nejoblíbenější zeleninová polévka u nás, jak pro mne, tak moje děti, je ta "babiččina".
Na másle zpěníte nedrcenou směs Terezie (Terezie byla babička mojí maminky), nezapomeňte, že zelenina je dehydrovaná a nepotřebuje tolik času na másle, popř. jiném tuku. Ten si vybítejte dle své chuti a založení, pro vegetariány je nejlepší kokosové máslo, pro gurmány oleje arašídové, kukuřičné nebo olivové, vždy však myslete na to, že tento základ vám lehce upraví výslednou chuť. Po lehkém orestování zeleniny, udělejte jíšku, opět dle chuti a potřeb. Klasická hladká mouka pro běžné strávníky, mouka pohanková je vhodná např. pro celiaky. Pohanka samotná má pak příznivý vliv na cévy. Zalejte vodou, osolte, nasypejte na špičku nože sušený česnek Karel a přidejte na kostky nakrájený brambor a drcené kroupy, varianta s pohankou je opět pro ty, kteří nemohou lepek. Na závěr vmíchejte vejce. Dobrou chuť!
P.S. V období nemocí přisypte do polévky směs František (tatínek mojí maminky), která obsahuje cibuli a jemně mletý česnek. Polévka získá aroma a ještě pomůže bojovat proti virům a bakteriím.
Vepřová kýta ve směsi Jitka a olivovým olejem.
Selský chléb
70g žitné mouky, 80g pšeničné mouky chlebové, 10g čerstvého droždí, 350g hladké mouky, 2 lžičky soli, kmín a 380g vody. Hněteme do lehce lepivého těsta a necháme vykynout. Zkušenější mohou překládat do ošatky a opět nechat kynout, nedočkaví si nechají po vykynutí nahřát pečící nádobu s víkem na 250 stupňů, poté vylejete těsto, které pro lepší vyklopení vysypte moukou. Po 20 minutách stáhněte na 230 a po dalších 20 minutách dopečte na 200. Po vychladnutí si na chlebu dopřejte jakoukoli pomazánku nebo chlazený vepřový bok, ochucený některou z našich směsí. Dobrou chuť!
Krůtí kýta naložená ve směsi Štěpán s hrubozrnnou solí a sypaná směsí Josef.
Bramborový placek (trochu jinak)
2-3 střední brambory nastrouhané na hrubo, směs Jitka nebo Josef, mořská sůl, dvě vejce. Osmažíte do křupava z obou stran, po otočení můžete přidat plátek kvalitního tvrdého sýru nebo jeho vegetariánské alternativy. V případě, že holdujete masu, přimíchejte kousky kuřecího nebo krůtího masa a pozvolna smažte. Placky dělejte menší, aby se nerozpadaly a stihly se dobře spojit. Výborný se zeleninovým salátem s naší Terezií. Dobrou chuť!