100% zeleninové směsi

O zelenině


Mangold (Beta vulgaris) Listová zelenina blízká cukrové řepě, která se však podobá špenátu, ale je mnohem zdravější než samotný špenát. Obsahuje velmi málo kyseliny šťavelové, velmi mnoho vitamínu C a dále vit. A, E a B. Její původ je ve středomoří. Vužití v kuchyni je do salátů, můžete zpracovat obdobně jako zmíněný špenát nebo jako bylinku při nakládání mas nebo do polévek.

Paprika (Capsicum)  zejména červená působí podobně jako mrkev na oči díky vysokému obsahu karotenu. Je výborným zdrojem vitamínu A, B, C a E. Nacházíme v ní velké množstvé minerálních látek jako je draslík, hořčík, vápník, železo, zinek a jód.

Kopr (Anethum graveolens) mimo jiné působí na zdravý spánek. V kuchyni je ceněn pro intenzivní chuť, přidává se do omáček, polévek i do salátů. Obsahuje vit. C a B6, dále pak má vysoký obsah vápíku, hořčíku a železa.

Petržel zahradní (Petroselinum crispum)               Dvouletka, které se připisují vlastnosti udržující organismus v kondici a dobrém zdravotním stavu. Obsahuje vysoké množství vitamínů, přispívá k očistě organismu.                      

Rukola neboli správně Roketa setá (Eruca sativa) je plná vápníku, draslíku, železa, vit. C a A. Štiplavě hořkou chuť ji dodávají hořčičné oleje. V  rukole se však koncentrují volné dusičnany nebo získané z hnojiv, což při vysokém užívání neprospívá organismu, proto je velmi dobré, aby se spolu s rukolou používal vitamín C, např. s citronovou nebo pomerančovou šťávou.

Žampion hnědý nebo krémový (Agaricus Bisporus)                                                          Žampión krémový, má hnědý klobouk a bílou třeň. Jde o předchůdce žampionu bílého. Je proti bílému žampiónu aromatičtější, pevnější, trvanlivější. Řadí se mezi delikatesy. Žampion je výborný doplněk při přípravě masa a dalších pokrmů jako jsou polévky nebo zeleninové saláty. Díky velkému množství vitamínů C a E i vitamínů sk. B. a se svou nízkoenergetickou hodnotu, je ideální potravinou pro diabetiky při redukční dietě.

Hlíva ústřičná (Pleurotus ostreatus)                                       Dřevokazná houba, která je schopna požírat i půdní hlísty, ze kterých získává důležité bílkoviny. Obsahuje vitamíny B, C, D a K, minerální látky a stopové prvky jódu, železa, draslíku, selenu, zinku, fosforu, bóru, sodíku. Nacházíme v ní velké množství látek, které přispívají k dobré kondici organismu. Pro ženy je pozitivní protivráskový efekt a snižování pocitu únavy a vyčerpání.


Cibule zimní (sibiřská) (Allium fistulosum)                      Tato cibule vydrží mnoho let na stejném místě, ustojí i nízké teploty a proto je téměř celoročním dodavatelem důležitých látek pro organismus. Obsahuje mnohonásobně vyšší podíl vit.C, než cibule kuchyňská. Dále obsahuje karotenoidy, vápník a silice s obsahem síry. Stejně jako cibule kuchyňská obsahuje rostlinná antibiotika, pomáhá  při nechutenství a zažívacích potížích.

Pór (Allium porrum)                                         Pórek je menší a jemnější příbuzný cibule, ze které byl vyšlechten. Řadí se k nízkokalorickým potravinám s vysokým obsahem vápníku a draslíku, jeho specifickou chuť mu dodávají esenciální oleje s obsahem síry. MImo jiné obsahuje vysoký podíl vit. C a vitamínů sk. B.

Pastinák (Pastinaca sativa)
Ve srovnání s jinou kořenovou zeleninou má pastinák vysoký obsah škrobu. Je zdrojem minerálů a obsahuje draslík, vápník, hořčík a železo. Vysoký obsah éterických olejů mu dodává jemné, kořeněné aroma.

Kmín (carum carvi)                                                                     Kmín je bylinka rostoucí jak planě, tak na zahrádkách a patří mezi naši nejčastější používané dochucovadla. Podporuje činnost střev a jater i trávení a působí proti nadýmání. Při užívání antibiotik pomáhá obnovovat mikroflóru střev.

Mrkev (Daucus carota, daucus sativus)
Mrkev je nízkokalorická s vysokým obsahem vitaminů, minerálů a vlákniny. Cenné jsou karotenoidy, které se v těle přeměňují na vitamin A, dodávající mrkvi její barvu. Jasně oranžová mrkev má obzvláště vysoký obsah beta-karotenu. Karotenoidy jsou antioxidanty. Zejména pozdní mrkev obsahuje pektin, což je ve vodě rozpustná vláknina, podporující trávení. Jemná a sladká chuť mrkve souvisí s jejím obsahem cukru, který se nachází zejména ve slupce. Raná mrkev má vyšší obsah cukru než mrkev pozdní.

Petržel (Petroselinum crispum convar. radicosum)
Petržel naťová (Petroselinum crispum convar. vulgare)
Kořen petržele obsahuje vitaminy skupiny B, vitamin C a provitamin A, a také důležité minerály vápník, draslík a železo. Kromě toho kořen petržele obsahuje éterické oleje (například apiol), které mají řadu zdraví prospěšných účinků.

Celer (Apium graveolens var. rapaceum)
S19 kcal na 100 g má celer nízký obsah kalorií, přitom obsahuje velké množství vitaminů a minerálů. Ceněn je pro svůj obsah draslíku, železa a vápníku. Z vitamínů obsahuje karotenoidy, vitamin C a vitaminy skupiny B. Za svou typickou vůni a chuť vděčí celer éterickým olejům.

Řapíkatý celer (Apium graveolens var. dulce)
Díky vysokému obsahu vody je řapíkatý celer velmi nízkokalorickou zeleninou. Pro lidský organismus jsou cenné vitaminy skupiny B (mezi nimi i biotin a kyselina pantothenová) a také vitamin A. Z minerálních látek obsahuje řapíkatý celer hořčík, vápník a draslík. Za svou typickou vůni vděčí řapíkatý celer éterickým olejům, které tato zelenina obsahuje.

Cibule kuchyňská (Allium cepa)
Cibule má vysoký obsah vody a téměř žádný tuk, proto se řadí k nízkokalorické zelenině. Cibule je zdrojem mnoha vitaminů a minerálů, jsou to vitaminy skupiny B, vitamin C, draslík a selen. Obsah sacharidů se liší v závislosti na odrůdě: jemnější odrůdy cibule obsahují více cukru. Kromě toho obsahuje cibule éterické oleje a sirné sloučeniny (sulfidy), které se řadí mezi sekundární metabolity rostlin. Typické aroma i chuť dodává cibuli sirná sloučenina zvaná aliin. Tato těkavá sloučenina vzniká až při nakrojení cibule. Síru obsahuje i thiopropanal S-oxid, což je látka, která při krájení cibule způsobuje člověku nepříjemné slzení.

Česnek (Allium sativum)
Česnek si právem získal pověst přírodního léčivého přípravku díky mnoha cenným látkám, které obsahuje. Kromě minerálů vápníku, hořčíku a draslíku obsahuje významné množství vitaminů skupiny B, vitaminu K a vitaminu C. Typickou vůni i chuť dodávají česneku éterické oleje.

Libeček (Levisticum officinale)
Tato bylina v sobě skrývá mnoho pozitivních vlivů, které podporují nejen cévní soustavu a vylučování vody, ale také normální trávení. Obsahuje látky, jako je apigenin, která má antioxidační vlastnosti a chrání před poškozením volnými radikály. Dalším přínosem pro organismus je schopnost hospodaření s vodou a díky svému přirozenému účinku pomáhá stimulovat tvorbu moči a odstranit přebytečnou vodu z těla.

Kdoule (Cydonia oblonga)
Kdoule je nízkokalorické ovoce, protože více než   80 % hmotnosti tvoří voda. Vysoký obsah vlákniny působí příznivě na trávení. kromě toho obsahují cenné minerály, zejména železo, zinek, draslík, vápník, měď a mangan. Navíc mají kdoule vysoký obsah vitaminu C. Pro svou palčivou chuť, oproti podobný druhům, je výborná v kombinaci se zeleninou při nakládání masa.

Brambora (Solanum tuberosum)
Brambory byly pro vysoký obsahu vit. C nazývány "citrony severu". Hlízy jsou zdravé, výživné a nacházejí rozmanité využití v kuchyni. Ovšem smažení (např. hranolky, chipsy apod.) z nich dělá tučný a nezdravý pokrm. Brambory jsou zdravou potravinou, ačkoli o jejich výživová hodnota se často zpochybňuje. S obsahem vody přibližně 75 procent a obsahem tuku pouze 0,1 procenta jsou brambory zvláště nízkokalorické (68 kcal / 100 g). Hlízy jsou bohaté na škrob. V bramborách se nacházejí důležité minerály, jako je draslík, hořčík či železo. Díky nízkému obsahu sodíku jsou brambory ideální pro kojeneckou výživu a dietní stravu, např. vysokém krevním tlaku. Brambory obsahují vitaminy sk. B a vitamin C.

Červená řepa (Beta vulgaris)
Červená řepa má vysokou nutriční hodnotu a díky vysokému obsahu vody má jen velmi málo kalorií. Tato zelenina je bohatá na minerály - vápník, fosfor, draslík, hořčík a železo, ale i na vitaminy sk. B, vitamin C a kyselinu listovou. Za své sladkokyselé aroma vděčí červená řepa organickým kyselinám. Červená řepa odpovídá standardům moderní a zdravé výživy.

Zdroj: NZIP