100% zeleninové směsi

Naše tipy

Bylinkové máslo

Smíchejte kávovou lžičku směsi Bylinkové máslo s cca 150 gramy másla a špetkou soli. Vychutnejte se staroitalskou bagetou, kterou si lehce připravíte a upečete. Zamíchejte v hydratované těsto: 350ml vody, 7g soli, 7g čerstvého drožní a 360g hladké mouky. Nechejte kynout celou noc v lednici, ráno vyklopte na hrubou mouku, rozdělte na čtyři díly, které roztáhnete na plech na bagety. Pečete 10 minut na 230 stupňů, poté dopečte 15 minut na 200 nebo do zhnědnutí. Zaručujeme vám, že každá návštěva bude chtít recept a odkaz, kde jste k bylinkovému máslu přišli.

Tatínkův čaj

Můj tatínek Josef je velkým propagátorem tzv. Domácího lékaře. Na všechny neduhy, nemoci a bolení má vždy zaručenou radu, kterou si můžete opatřit velmi jednoduše. Stačí se porozhlédnout kolem sebe, kde co kvete nebo roste. Jednou z oblíbených ingrediencí je pro něho cibule. Jeho čaj z cibulových slupek si můžete snadno připravit doma a kromě toho, že celá cibule chrání kardiovaskulární systém a bojuje s nedobrým cholesterolem, tím také eliminuje riziko mrtvice nebo infarktu, podílí se na zpomalování stárnutí a je neutralizátorem volných radikálů. Další z vlastnostní cibule je přírodní antihistaminikum, blokující alergické reakce organismu. Zmíněný čaj ze slupek cibule vám pomůže překonat nachlazení, chřipku i obyčejnou rýmu nebo vám pomůže od nepříjemného svědění pokožky, protože její účinky jsou protiplísňové.

Odvar ze slupek (sušených i čerstvých) připravíte 10 minutovým provařením, poté přecedíte, dochutíte medem nebo kokosovým cukrem, který má nízký glykemický index a jeho energie se bude uvolňovat postupně.

Čaj z čerstvé cibule povařte s majoránkou a nechtejte 10-15 minut louhovat, poté zceďte, dochuťte dle vašich potřeb sladidlem a citrónem a opět popíjejte při nachlazení nebo viróze.

Cibulový čaj snadno připravíte ze směsi Štěpán.  Dobrou chuť!

Kváskový chléb na francouzský způsob

20g silného žitného kvásku, 50g žitné chlebové mouky a 50g pšeničné chlebové mouky zamícháte se 100g vody. Nechejte 10 hodin prokvasit. Poté uhnětete se 330g vody, 150g pšeničné chlebové mouky, 350g hladké chlebové mouky a se 2 lžičkami soli a kmínu. V přůběhu kynutí 2-3x překládáte, po tom, co těsto zvětší objem, zabalíte do ošastky a opět necháte ještě hodinu kynout. Pečete v rozpálené pečící nádobě (nejlépe litinové) 15 mi nut na 250 stupňů a dopečete pro 220 stupních asi 30 minut. Dobrou chuť!

Avokádová pomazánka s kváskovým chlebem

Zralé avokádo rozmačkáte, zakapete citrónem, osolíte a opepříte dle chuti. Přimícháte tvaroh s menším podílem majonézy a nedrcenou směs František, pokud máte rádi plnějsí chuť cibule a česneku, přisypte sušený česnek Karel a ručně podrcenou cibulovou směs Štěpán. Nechte chvíli odstát, aby směsi nasákly vlhkost a získaly opět plnou chuť. Podávejte s čerstvým chlebem a pokud jste majiteli našich lupenů, můžete před podáním posypat drcenými lupeny z mrkve a červené řepy. Dobrou chuť!

Tip na pomazánku mi dala kamarádka Adriana ze: https://www.sijemesrdcem.cz/



Pokud chcete použivát zeleninu jako čerstvou, nechejte ji několik minut odstát ve vodě.

Rizotto

Upečte kuřecí nebo krůtí kýtu, kterou několik hodin naložíte do směsi František, maso oddělte a ve výpeku uvařte kulatozrnnou rýži. Až bude rýže tzv. na skus, přidejte nedrcenou Marianu nebo Štěpánku (nebo obojí) a nechte dojít tak, aby byla rýže pro vás tak akorát. Podle chuti přisypte tvrdý sýr od eidamu, přes goudu po parmazán. Podávejte s kyselou okurkou nebo kompotem.

Polévka maminky Jitky

Nejoblíbenější zeleninová polévka u nás, jak pro mne, tak moje děti, je ta "babiččina".

Na másle zpěníte nedrcenou směs Terezie (Terezie byla babička mojí maminky), nezapomeňte, že zelenina je dehydrovaná a nepotřebuje tolik času na másle, popř. jiném tuku. Ten si vybítejte dle své chuti a založení, pro vegetariány je nejlepší kokosové máslo, pro gurmány oleje arašídové, kukuřičné nebo olivové, vždy však myslete na to, že tento základ vám lehce upraví výslednou chuť. Po lehkém orestování zeleniny, udělejte jíšku, opět dle chuti a potřeb. Klasická hladká mouka pro běžné strávníky, mouka pohanková je vhodná např. pro celiaky. Pohanka samotná má pak příznivý vliv na cévy. Zalejte vodou, osolte, nasypejte na špičku nože sušený česnek Karel a přidejte na kostky nakrájený brambor a drcené kroupy, varianta s pohankou je opět pro ty, kteří nemohou lepek. Na závěr vmíchejte vejce. Dobrou chuť!

P.S. V období nemocí přisypte do polévky směs František (tatínek mojí maminky), která obsahuje cibuli a jemně mletý česnek. Polévka získá aroma a ještě pomůže bojovat proti virům a bakteriím.

Vepřový bok naložený ve směsi Josef, Štěpán a sušené paprice.
Tuňáková pomazánka s domácím chlebem posypaná směsí Mariana.

Vepřová kýta ve směsi Jitka a olivovým olejem.

Selský chléb

70g žitné mouky, 80g pšeničné mouky chlebové, 10g čerstvého droždí, 350g hladké mouky, 2 lžičky soli, kmín a 380g vody. Hněteme do lehce lepivého těsta a necháme vykynout. Zkušenější mohou překládat do ošatky a opět nechat kynout, nedočkaví si nechají po vykynutí nahřát pečící nádobu s víkem na 250 stupňů, poté vylejete těsto, které pro lepší vyklopení vysypte moukou. Po 20 minutách stáhněte na 230 a po dalších 20 minutách dopečte na 200. Po vychladnutí si na chlebu dopřejte jakoukoli pomazánku nebo chlazený vepřový bok, ochucený některou z našich směsí. Dobrou chuť!

Krůtí kýta naložená ve směsi Štěpán s hrubozrnnou solí a sypaná směsí Josef.

Bramborový placek (trochu jinak)

2-3 střední brambory nastrouhané na hrubo, směs Jitka nebo Josef, mořská sůl, dvě vejce. Osmažíte do křupava z obou stran, po otočení můžete přidat plátek kvalitního tvrdého sýru nebo jeho vegetariánské alternativy. V případě, že holdujete masu, přimíchejte kousky kuřecího nebo krůtího masa a pozvolna smažte. Placky dělejte menší, aby se nerozpadaly a stihly se dobře spojit. Výborný se zeleninovým salátem s naší Terezií.  Dobrou chuť!